Napok – hetek? – óta minden tele van a „bajai videós üggyel”! Jó, némileg nekem is izgatja a fantáziámat, de nem ez volna a lényeg.
(Ha esetleg valaki figyelmét elkerülte volna az eset: előkerült egy videó, amelyen bizonyos személyek lefizetnek másik bizonyos személyeket, hogy egy bizonyos összegért, azok és családjaik szavazzanak egy bizonyos pártra… Ok. Az a bizonyos párt a Fidesz. Csakhogy a felvételt úgy tűnik, lehet, hogy az MSZP rendelte, és csak színjáték. Persze ez sem biztos. De ennyi a történet dióhéjban.)
No, de mint már írtam, számomra nem ez a lényeg. Persze, nem mondom, hogy nem botrány, hogy ha így akarja besározni az MSZP a Fidesz-t. Disznóság. Csak valahogy mindenki elmegy a fontosabb dolgok mellett.
Azok a jelenségek, melyek most valahogy a bajai időközi önkormányzati képviselő választás kapcsán a felszínre kerültek, évtizedek óta léteznek. Áthatják a különböző magyarországi választásokat. Legyen az országgyűlési vagy önkormányzati.
A láncszavazást sem ma kezdték alkalmazni. Sőt meggyőződésem, hogy nem is a Fidesz „találta ki”, alkalmazta eleinte… (Szeret a Fidesz az utóbbi években ötleteket, eljárási módokat átvenni másoktól, például az MSZP-től.) Eddig is voltak az urnában üres borítékok, és néhányban, pedig duplán, gazdátlan szavazólapok. (Valahogy az utolsóknak is le kellett adni a szavazatukat…)
A szavazók szállítása is rendszerváltás óta működik.
És akinek volt pénze, ember ilyesmire, az űzte is, mint valami versenysportot…
Nos, amióta elterjedt a mobiltelefon, és vele az sms-ezés, azóta rengeteg szavazókörben előfordult, hogy valaki folyton a szavazói névjegyzéket bújta, és adta tovább az infókat, hogy ki nem volt még, kinek lehetne még szólni, hogy jöjjön csak el… És így tovább.
Nem csak úgy mondom-írom, láttam, tapasztaltam is. Volt szerencsém ugyanis egy évtizeden át üldögélni különböző budapesti kerületek szavazóköreiben, mint a szavazatszámláló bizottság tagja. Hol ott, hol itt. Ahol jobban szükség volt rám, a magamfajta fiatalra. „Hatalmas élmény” volt figyelni ezekben a körökben a gyengéd összecsapásokat… A túlzott udvariaskodást és a trükköket.
Néha képesek voltak a tagok a plafonra menni, ha előkerült egy újságíró, és nem jelentették be előre. Vicces volt, és nyomasztó.
A száraztészta, a konzerv és a sör osztogatása is régi találmány. És ki tudja, mit művelnek még…
Szóval nem Baján kezdődött. Ezek a még nem túl kifinomult magyar politikai kultúra árnyoldalai… Olyan „játékok”, melyek valahol minket, választókat tekintenek hülyének, amit nem kellene hagyni tovább!
Mi erre a megoldás? Nos, az én zsebemben sincs ott a bölcsek köve. Viszont azt gondolom, hogy mégis sokat segítene a nagyobb részvétel. És itt most nem választási részvételre gondolok. Persze az is fontos, de most nem ide akarok kilyukadni.
Nagyobb mértékben részt kell vennünk demokráciánk, politikai rendszerünk működtetésében!
Jelentkezni kell például szavazatszámlálónak. De alapvetően az állampolgároknak jobban részt kellene venniük a politikában! Jobban oda figyelni. És ezáltal felügyelni, megnézni, hogy hol mi történik…
Nem tudom ezzel mennyire van mindenki tisztában, de nálunk fele annyian sem tagjai pártoknak mint nyugaton! Van, ahol háromszor annyi párttag van mint nálunk!
El kell végre felejteni a pártállami, államszocialista időkből származó beidegződéseket, és részt kellene venni. Ne legyen ijesztő senki számára, a tagság egy politikai pártban, politikai közösségben! Mert a pártok fontosak, és ha jól működtetjük őket, betölthetik fontos demokratikus, illetve alkotmányos szerepűket!
(Olyan kicsit ez a téma, mint a pártfinanszírozás: hogyan várjuk, hogy történjen valami, ha nem változtatunk? Ha nincs pénze a pártoknak, politikusoknak elindulni tisztességesen egy választáson, persze, hogy a zavarosban fognak halászni… Ezért most ne kövezzen meg senki, de Európa más országaiban, ott, ahol már fél évszázada demokráciák működnek inkább megfizetik központilag a működési és kampányköltségeket, minthogy elnézzék a korrupciót. Azért, hogy működjön a rendszer! Tehát, ha azt akarjuk, hogy rendesen működjenek a magyar pártok, akkor adjuk hozzá, amit kell: magunkat, polgárokat!)
Politizálni ne legyen senki számára felesleges dolog. Mert pártjaink dolga lenne az is, hogy a véleményeket összegyűjtsék, becsatornázzák a politika rendszerébe, ezáltal is működtetve a demokráciát…
A változáshoz részt kell venni tehát, és nem csak a pálya szélén állni, mint szenvedő alanyok, a fejünket fogva, hogy ez így nem mehet tovább!